wtorek, 06 wrzesień 2022 10:43

Diecezjalne Święto Chleba w Brzesku

W niedzielę, 4 września po raz 21. odbyło się Diecezjalne Święto Chleba, które od lat jest również dniem rzemiosła i rzemieślników. Był uroczysty przemarsz, msza św. oraz wręczenie odznaczeń resortowych.

Na estradzie na Placu Kazimierza Wielkiego w Brzesku najwyższym odznaczeniem rzemieślniczym „Szablą Kilińskiego” wyróżniono dwóch rzemieślników, kilku innych medalami imienia Jana Kilińskiego oraz Honorowymi Odznakami Rzemiosła. Odznaczenia  w imieniu Związku Rzemiosła Polskiego wręczał Janusz Kowalski, wiceprezes ZRP, prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie.

Benedykt Zygadło i Stanisław Kociołek otrzymali „Szable Kilińskiego”. Platynowym Medalem im. Jana Kilińskiego odznaczono: Marka Pukala, Andrzeja Potępę i Krzysztofa Bigaja. Złoty Medal im. Jana Kilińskiego trafił do Magdaleny Przybyło. Jana Zelka, Jana Paleja i Henryka Myszki, a srebrne otrzymali: Krystyna Nykiel, Lucyna Moskalik, Jan Nalepka i Henryk Kołdras. W gronie odznaczonych znaleźli się również laureaci Honorowych Odznak Rzemiosła: Klaudia Golonka, Monika Michalczyk, Krzysztof Cichoń, Piotr Piotrowski, Krzysztof Święch, Stanisław Burkiewicz, Andrzej Mroczek, Paweł Nawrocki.

Prezes Janusz Kowalski gratulując wszystkim wyróżnionym wspomniał o trudnej sytuacji gospodarczej w kraju, o czekających nas wyzwaniach związanych z zapowiadanymi podwyżkami cen nośników energii, oraz wzrostem kosztów pracowniczych.

Rzemieślnicy przyznają, że sytuacja jest trudna. Coraz ciężej dziś prowadzić biznes. - Nie docenia się też często małej i średniej przedsiębiorczości, a to przecież nasza gałąź buduje największy procent PKB, czyli produktu krajowego brutto, buduje polską gospodarkę – mówi Andrzej Kuta, prezes Izby Rzemieślniczej z Tarnowa.

- Ja mam mimo wszystko nadzieję, że cena chleba zawsze będzie dla wszystkich akceptowalna. Nie stanie się wysoka, aby chleb był na każdym stole, żeby chleba nam nigdy nie zabrakło – dodaje Tomasz Latocha, burmistrz Brzeska.
- Tym bardziej, że chleb to coś więcej niż kawałek pieczywa. - To jest trochę tak, że jak był chleb, to oznaczało, że nie ma głodu, że śmierć nie zagląda do oczu. Musimy o tym pamiętać, musimy uczyć się dzielić chleb, żeby każdemu wystarczyło - przekonuje Kazimierz Kural, starszy brzeskiego cechu rzemiosła.

W samo południe mszy św. z okazji XXI Diecezjalnego Święta Chleba Przewodniczył abp Henryk Nowacki..
- Modlimy się o zdrowie dla wszystkich, którzy pracują, poświęcają się, dzięki którym mamy chleb, możemy żyć, rozwijać się. Dziękujemy tym, którzy trudzą się, i dzięki nim jest chleb, jest praca - mówił abp.

Po mszy zaproszono mieszkańców i turystów na część artystyczną. Obrządek dożynkowy zaprezentowali Krakowiacy Ziemi Brzeskiej. Wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Łoniowiacy. Na placu Kazimierza swoje wyroby prezentowali piekarze, cukiernicy i rzemieślnicy innych branż. Wszystkich zaproszono na degustację żurku galicyjskiego.

Krakowską Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości podczas tego wydarzenia reprezentowali poza prezesem Januszem Kowalskim również Andrzej Dębowski, zastępca prezesa MIRiP i Anna Adamczyk, dyrektor Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie.
Zdjęcia Anna Adamczyk

Czytano 512 razy